Į pradžią
repository_misc/movies/sfile_699

Youssou N'Douras: „Duodu tai, ką myliu“

Youssou N'Dour: I Bring What I Love
Režisierius: Elizabeth Chai Vasarhelyi

JAV, 2008, 102min., dokumentinis
N7 - rekomenduojama vaikams nuo 7 metų
Originalo kalba su anglų k. ir lietuvių k. titrais

Jaunos režisierės Elizabeth Chai Vasarhelyi dokumentinė juosta „Youssou N‘Douras: ‚Duodu tai, ką myliu‘“ – pasakojimas apie nepaprastą muzikos galią skleisti idėjas ir vienyti žmones.

Senegalietis Youssou N‘Douras, jau 20 metų viso pasaulio muzikos klausytojams žinomas kaip „Afrikos balsas“, yra visų laikų garsiausias ir daugiausiai įrašų parduodantis Afrikos atlikėjas. Vakarų pasaulio klausytojams jis turbūt geriausiai žinomas iš dainos 7 seconds, 1994-aisiais karaliavusios Europos ir JAV muzikiniuose topuose. Jo kūryboje jungiasi afrikiečių, musulmonų, Karibų ir Kubos muzikinės tradicijos, papildytos amerikiečių džiazo ir soulo garsais. N‘Douras aktyvus ne tik scenoje: jis yra UNICEF ambasadorius, kovotojas prieš AIDS epidemiją Afrikoje, skurdą, vaikų neraštingumą. Jo noras skleisti pasauliui gerumą savo muzika bei veikla ir tapo šio dokumentinio filmo dėmesio centru.

Po 2001-ųjų rugsėjo 11-osios atakų susiformavęs neigiamas musulmonų įvaizdis paskatino Youssou N‘Dourą išleisti albumą „Egiptas“ kaip savo gilaus musulmonų tikėjimo bei dvasingumo ženklą ir atskleisti pasauliui, jog ši religija nėra išpažįstama tik teroristų. Į savo naująjį albumą dainininkas įtraukė Korano giesmių ištraukų ir sujungė jas su vakarietiškos muzikos elementais. 2004-aisiais išleistas „Egiptas“ buvo šiltai sutiktas Vakaruose ir palankiai įvertintas muzikos žinovų – šis albumas atnešė N‘Dourui pirmąjį Grammy apdovanojimą. Paradoksalu, tačiau gimtajame Senegale jis sukėlė aršias diskusijas religijos tema, o dainininką pasmerkė vyriausi dvasininkai.

Būtent šis Youssou N‘Douro karjeros posūkis tapo režisierės E. Chai Vasarhelyi atspirties tašku. Po penkerių Afrikoje praleistų metų fiksuojant dainininko gyvenimą, ji panoro sukurti filmą apie tai, kaip susiję yra Youssou N‘Douro muzika, gyvenimas, tikėjimas. Rezultatas – jaudinantis ir nuoširdus kūrėjo portretas. „Filmas pasako labai daug apie mano gyvenimą, muziką, religiją ir tai daroma labai jautriai“ – apie juostą kalbėjo pats N‘Douras. – „Man pačiam tai buvo sukrečianti ir galinga patirtis, o kai kurios scenos pravirkdė“.

Filmas „Youssou N‘Douras: ‚Duodu tai, ką myliu‘“ sužavės ne tik autentiška istorija, bet ir puikiu jos pateikimu: įspūdingais Afrikos vaizdais, musulmonų maldų scenomis ir, be abejo, emocionalia, ritmiška senegaliečio muzika.

Apdovanojimai:
2008 m. San Paulo tarptautiniame kino festivalyje laimėjo žiūrovų prizą „Užsienio dokumentinio filmo“ kategorijoje.
2008 m. Artimųjų Rytų tarptautiniame kino festivalyje Abu Dhabi laimėjo specialų žiuri prizą.

Filmo ištraukos:

Scenarijus: Elizabeth Chai Vasarhelyi

Operatorius: Nick Doob, JoJo Pennebaker

Vaidina: Youssou N'Dour, Peter Gabriel, Moustapha Mbaye, Kabou Guèye, Fathi Salama