Į pradžią
repository_misc/movies/sfile_1761

Prisiminimai iš kelionės į Lietuvą

Reminiscences of a Journey to Lithuania
Režisierius: Adolfas Mekas, Jonas Mekas

JAV, Lietuva, eksperimentinė dokumentika, 1972 m., 88 min.

Šis filmas – tarsi klasikinės liaudies pasakos epilogas. Du broliai iš už jūrų marių grįžta namo. Tačiau kitaip nei folklore čia negrįžtama nuleidus galvas, ar viską praradus. Ne, tai – džiaugsmingai melancholiškas pasivaikščiojimas prisiminimuose, susitikimas su seniai matytais mylimais žmonėmis ir laimingų brolių, Adolfo ir Jono Mekų šėlionės gimtosiose Semeniškėse. Filme vaizduojama idiliška Lietuva – kūrėjams nerūpi politinės ar socialinės batalijos, jie smalsiai žvelgia į savo gimtinę kurios nematė daugiau nei dvidešimt penkerius metus. „Prisiminimai iš kelionės į Lietuvą“ – 16 mm juostoje užfiksuota trijų dalių kelionė, nuotykiai tarp Niujorko, Semeniškių ir Vienos.

Apdovanojimai:

2006 – Nacionalinė kino išsaugojimo taryba filmą įtraukė į Nacionalinį filmų registrą kaip istoriškai reikšmingą meno kūrinį (JAV).

Apie režisierius:

Adolfas Mekas (1925–2011) gimė Semeniškėse, kine lankytis pradėjo dar ankstyvoje jaunystėje, gyvendamas Biržuose. Sako, kad eidavo pro užpakalines duris, be bilietų, tačiau kaip į šventę. Taip galima apibūdinti ir šio kino režisieriaus, vieno Amerikos avangardo tėvų kūrybą – tarsi įdomesnio kelio ieškojimą, įeinant ne pro priekines, bet pro labiau pasislėpusias – užpakalines... 1949 m. su broliu Jonu išvykus į JAV ir, kaip pats sakydavo, „viską pradėjus nuo nieko“, į viską pernelyg rimtai žiūrint, nebūtų pavykę pradėti leisti žurnalo „Film Culture“ ar išdrįsti į rankas pačiam paimti filmavimo kamerą... Režisieriaus debiutas „Aleliuja kalvoms“ („Hallelujah The Hills“) buvo sutiktas su ovacijomis ir rodytas netgi Kanų kino festivalyje. Amerikiečių spauda plojo ir rašė, kad tai – viena kūrybingiausių bei juokingiausių jų matytų juostų. Tačiau Adolfas daug filmų nesukūrė – savo gyvenimą jis praleido gilindamasis į kino teoriją ir vadovaudamas Kino fakultetui prestižiniame Bard koledže Niujorke, JAV, kurį pats ir įkūrė 1971 m.

Jonas Mekas (g. 1922, Semeniškės) yra žymiausias lietuvių eksperimentinio kino kūrėjas. Sunku apibrėžti jo ilgą kelią, prasidėjusį Semeniškių kaimelyje, Lietuvoje, ir šiuo metu besitęsiantį Niujorke, JAV, ar bet kuriame kitame pasaulio kampelyje, nes režisierius yra tikras pasaulio pilietis. Su broliu Adolfu 1949 m. atvykęs į JAV, po poros savaičių J. Mekas pasiskolino pinigų savo pirmajai 16 mm „Bolex“ filmavimo kamerai. Taip prasidėjo ilgametis vizualinės kūrybos kelias – Meko filmai apkeliavo visą pasaulį ir įkvėpė jau kelias kino kūrėjų kartas. Niujorke dirbęs su tokiais menininkais kaip Jurgis Mačiūnas, Yoko Ono, Andy Warholas, Johnas Lennonas, J. Mekas jau tada imtas vadinti amerikiečių avangardinio kino krikštatėviu. Neseniai ėmė kurti vizualines instaliacijas. Režisierius buvo daugybės žurnalų redaktoriumi, parašė poezijos, prozos bei pasakų knygų. Ironiškai geraširdiškame kino kūrėjo žvilgsnyje iki šiol dega šelmiškos ugnelės, keliančios klausimą – o kas laukia toliau?

Operatorius: Jonas Mekas

Vaidina: Annette Michelson, Peter Kubelka