Į pradžią
repository_misc/movies/sfile_3256

Prieš parskrendant į žemę

Režisierius: Arūnas Matelis

Vokietija, Lietuva, 2005 m., dokumentinis, 52 min., rusų, lietuvių k. su angliškais subtitrais, N-13

Gracinga ir ekspresyvi kelionė į leukemija sergančių vaikų gyvenimus Vilniaus pediatrinėje ligoninėje. Šie vaikai gyvena ateivių pasaulyje, kuriame nėra spalvų ir šilumos, bet yra daugybė malonių nepažįstamųjų. Jų nauji žaislai sukonstruojami iš šalto metalo, o naujos draugystės susiformuoja negailestingo vėžio akistatoje.

Filmas apibūdinamas kaip “poetinis, nesentimentalus lietuviškas dokumentinis filmas apie žmogaus sielos atsparumą”. Filmo lakoniškas stilius ir formalus paprastumas kai kurių kino kritikų buvo lyginamas su haiku. “Prieš parskrendant į žemę” yra vienas iš labiausiai įvertintų lietuviškų dokumentinių filmų ir yra laikomas vienu geriausių 2005 metų dokumentinių filmų visame pasaulyje.

Apdovanojimai

2007 m. JAV Režisierių Gildijos apdovanojimas „Už išskirtinius nuopelnus kino režisūrai“
2007 m. Amsterdamo tarptautinio kino festivalio pagrindinis prizas „Sidabrinis Vilkas“
2007 m. Leipcigo tarptautinio kino festivalio pagrindinis prizas „Auksinis Balandis“
2007 m. Tarptautinio kino festivalio Documenta Madrid pagrindinis prizas
2007 m. Zagreb DOX tarptautinio kino festivalio pagrindinis prizas „Didysis antspaudas“
2007 m. Silverdocs tarptautinio kino festivalio specialusis prizas
2007 m. Bruklino kino festivalio „Spirit Award“
2007 m. Vizualinės antropologijos festivalio Parnu pagrindinis prizas
2007 m. Lietuvos Nacionalinė meno ir kultūros premija
2005 m. skirta Lietuvos kinematografininkų sąjungos premija už Geriausią lietuvišką filmą Pasaulinės meno ir išradėjų organizacijos „PIN“ pagrindinis apdovanojimas „Aukso Žvaigždė“
2005 m. prizas „Tapatybė LT“
2005 m. LNK „Gerumo sparnas“
2005 m. Pagrindinis prizas Oberhauzeno trumpametražių filmų festivalyje Vokietijoje
2005 m. Lietuvos Didžiojo Kunigaikščio Gedimino ordinas
2005 m. WIPO – Pasaulinės intelektinės nuosavybės organizacijos auksinis medalis už kūrybiškumą

Apie režisierių

Arūnas Matelis – lietuvių dokumentinio kino režisierius ir prodiuseris. 1992-aisiais, pastudijavęs Matematiką ir baigęs režisūrą Lietuvos Muzikos Akademijoje, jis įkūrė „Studio Nominum“, vieną pirmnųjų nepriklausomų kino kompanijų Lietuvoje. Arūnas Matelis sukūrė 10 dokumentinių trumpametražių filmų, kurie buvo apdovanoti ir atrinkti į dešimtis prestižinių kino festivalių, tarp jų – Kanų kino festivalio programas, Roterdamo,, Oberhauzeno, Turino kino festivaliuose, buvo rodyti Modernaus meno muziejuje Niujorke ir prancūzų sinematekoje.

Pirmasis vidutinės trukmės Arūno Matelio dokumentinis filmas – “Prieš parskrendant į žemę” – laimėjo daugiau nei 10 apdovanojimų, tarp jų ir Amerikos Režisierių Gildijos apdovanojimą (DGA), IDFA, DOK Leipzig, ZagrebDox, Documenta Madrid ir Europos kino akademijos nominaciją.

 

Filmas yra dalis Tarptautinio Kauno kino festivalio programos „Kiną kuria žmonės. Operatoriaus Audriaus Kemežio retrospektyva“, skirtos pagerbti Lietuvos kino operatorių Audrių Kemežį (1973 - 2018). Operatorius per savo gyvenimą nufilmavo per trisdešimt įtakingiausių Lietuvos kino režisierių vaidybinių ir dokumentinių filmų, pelnė svarbius Lietuvos ir Europos kino apdovanojimus. Savo kūryba pratęsdamas Lietuvos kino operatorių tradicijas, Audrius Kemežys pasižymėjo kaip inovatyvus savo srities profesionalas, išsiskyręs unikaliu gebėjimu etiškai, poetiškai ir įvairiapusiškai pažvelgti ir užfiksuoti filmų, su kuriais dirbo, realybę ir jos herojus.

2010 m. A.Kemežys pripažintas geriausiu Lietuvos kinematografininkų sąjungos kūrėju. 2015 metais paskelbtas geriausiu Lietuvos kino operatoriumi už kūrybišką ir meistrišką fotografijos meno bei kinematografijos sintezę filme „Meistras ir Tatjana“. 2015-aisiais jis buvo tarp dvylikos pretendentų į Nacionalinę kultūros ir meno premiją. 2017 m. kūrėjas pelnė „Sidabrinę gervę“ už geriausią operatoriaus darbą filme „Moteris ir ledynas“ (rež. A.Stonys).

Operatorius: Audrius Kemežys

Prodiuseris: Gerd Haag, Arūnas Matelis