Į pradžią
repository_misc/movies/sfile_3267

Lietuvos energija

Režisierius: Deimantas Narkevičius

Lietuva, 2000, video, 18 min., lietuvių kalba su angliškais subtitrais

Filmas „Lietuvos energija“ – dokumentinio stiliaus studija apie elektros energijos įmonę. Kartu tai istorija apie sovietiniais metais pastatytą Elektrėnų miestą. Šis pramoninis miestas buvo suprojektuotas kaip optimizmo ir modernistinio etoso pavyzdys, simbolizavęs Lietuvos technologinę revoliuciją. Deimantas Narkevičius naudoja jau XXI a. Elektrėnuose filmuotą medžiagą: urbanistinius landšaftus, pramogų zonas, elektrinės ir jos interjero detales, interviu su elektrinės darbininkais. Nostalgiją stiprina autoriaus naudojama „Super-8“ mm kino juosta, kuri tarsi imituoja sovietinės Lietuvos televizijos dokumentikoje naudotas technologijas bei sukuria distanciją su regimu vaizdu. Rezultatas – tapybiškas, vizualus ir subjektyvus žvilgsnis į utopinę praeitį ir pamažu nykstančią miesto dabartį.

Apie režisierių

Deimantas Narkevičius yra vienas ryškiausių lietuvių šiuolaikinio meno atstovų, idėjomis ir darbais toli peržengęs Lietuvos sienas. Dėl savito, novatoriško požiūrio, meno koncepcijų jis yra sulaukęs pripažinimo svarbiausiose pasaulio parodose. Skulptorius ir videomenininkas 2001-aisiais ir 2003-aisiais atstovavo Lietuvą 49-ojoje Venecijos bienalėje.

Nacionalinės premijos laureatas Deimantas Narkevičius 2008-aisiais buvo įvertintas prestižiniu Vincento apdovanojimu, kuris kas du metus įteikiamas sėkmingiausiam Europos menininkui.

 

Filmas yra dalis Tarptautinio Kauno kino festivalio programos „Kiną kuria žmonės. Operatoriaus Audriaus Kemežio retrospektyva“, skirtos pagerbti Lietuvos kino operatorių Audrius Kemežį (1973 - 2018). Operatorius per savo gyvenimą nufilmavo per trisdešimt įtakingiausių Lietuvos kino režisierių vaidybinių ir dokumentinių filmų, pelnė svarbius Lietuvos ir Europos kino apdovanojimus. Savo kūryba pratęsdamas Lietuvos kino operatorių tradicijas, Audrius Kemežys pasižymėjo kaip inovatyvus savo srities profesionalas, išsiskyręs unikaliu gebėjimu etiškai, poetiškai ir įvairiapusiškai pažvelgti ir užfiksuoti filmų, su kuriais dirbo, realybę ir jos herojus.

2010 m. A.Kemežys pripažintas geriausiu Lietuvos kinematografininkų sąjungos kūrėju. 2015 metais paskelbtas geriausiu Lietuvos kino operatoriumi už kūrybišką ir meistrišką fotografijos meno bei kinematografijos sintezę filme „Meistras ir Tatjana“. 2015-aisiais jis buvo tarp dvylikos pretendentų į Nacionalinę kultūros ir meno premiją. 2017 m. kūrėjas pelnė „Sidabrinę gervę“ už geriausią operatoriaus darbą filme „Moteris ir ledynas“ (rež. A.Stonys).

Programos dalis: Kiną kuria žmonės. Operatoriaus Audriaus Kemežio retrospektyva

Scenarijus: Deimantas Narkevičius

Operatorius: Audrius Kemežys

Muzika: Wolfgang Amadeus Mozart