Į pradžią
repository_misc/movies/sfile_3272

Europa 54° 54' - 25° 19'

Režisierius: Deimantas Narkevičius

Lietuva, 1997 m., dokumentinis, 8 min., lietuvių ir anglų k. su angliškais subtitrais

„Tai paprastų paprasčiausias dokumentinis filmas apie tai, kaip vieną rytą keliavau iš savo buvusio buto iki geografinio Europos centro,“ rašo filmo režisierius.

„Vieną penktadienio rytą suskatau pamatyti Europos centrą. Jau kurį laiką žinojau, kad Europos centras esti Lietuvoje, tačiau nekreipiau dėmesio į šį faktą ir laikiau tai etnocentristinės ideologijos apraiška, būdinga jaunai šaliai. Tačiau tąryt paklausiau, koks mano asmeninis santykis su tuo geografiniu faktu.“

Apie režisierių

Deimantas Narkevičius yra vienas ryškiausių lietuvių šiuolaikinio meno atstovų, idėjomis ir darbais toli peržengęs Lietuvos sienas. Dėl savito, novatoriško požiūrio, meno koncepcijų jis yra sulaukęs pripažinimo svarbiausiose pasaulio parodose. Skulptorius ir videomenininkas 2001-aisiais ir 2003-aisiais atstovavo Lietuvą 49-ojoje Venecijos bienalėje.

Nacionalinės premijos laureatas Deimantas Narkevičius 2008-aisiais buvo įvertintas prestižiniu Vincento apdovanojimu, kuris kas du metus įteikiamas sėkmingiausiam Europos menininkui.

 

Filmas yra dalis Tarptautinio Kauno kino festivalio programos „Kiną kuria žmonės. Operatoriaus Audriaus Kemežio retrospektyva“, skirtos pagerbti Lietuvos kino operatorių Audrių Kemežį (1973 - 2018). Operatorius per savo gyvenimą nufilmavo per trisdešimt įtakingiausių Lietuvos kino režisierių vaidybinių ir dokumentinių filmų, pelnė svarbius Lietuvos ir Europos kino apdovanojimus. Savo kūryba pratęsdamas Lietuvos kino operatorių tradicijas, Audrius Kemežys pasižymėjo kaip inovatyvus savo srities profesionalas, išsiskyręs unikaliu gebėjimu etiškai, poetiškai ir įvairiapusiškai pažvelgti ir užfiksuoti filmų, su kuriais dirbo, realybę ir jos herojus.

2010 m. A.Kemežys pripažintas geriausiu Lietuvos kinematografininkų sąjungos kūrėju. 2015 metais paskelbtas geriausiu Lietuvos kino operatoriumi už kūrybišką ir meistrišką fotografijos meno bei kinematografijos sintezę filme „Meistras ir Tatjana“. 2015-aisiais jis buvo tarp dvylikos pretendentų į Nacionalinę kultūros ir meno premiją. 2017 m. kūrėjas pelnė „Sidabrinę gervę“ už geriausią operatoriaus darbą filme „Moteris ir ledynas“ (rež. A.Stonys).

Programos dalis: Kiną kuria žmonės. Operatoriaus Audriaus Kemežio retrospektyva

Operatorius: Audrius Kemežys