Į pradžią

Sukrečianti istorija apie žmogų suryjančią biurokratiją „Kruliko kelias anapus“ jau netrukus „Skalvijoje“

repository_misc/news//mfile_335
2012-12-12

Tikrą istoriją atkuriantis rumunų režisierės Anca Damianos filmas „Kruliko kelias anapus“ - dramatiškas pasakojimas apie žmogaus pralaimėjimą prieš abejingą teisinę sistemą. Tarptautinis Kauno kino festivalis šio visoje Europoje atgarsio sulaukusio animacinio dokumentinio filmo premjerą Lietuvos žiūrovams pristatė rudenį, o nuo gruodžio 15 dienos jį kviečia pamatyti Vilniuje, „Skalvijos“ kino centre.

 „Kruliko kelias anapus“ („Crulic – drumul spre dincolo”, Rumunija, Lenkija, 2011 m.) yra antroji režisierės pilnametražė juosta, pelniusi pasaulinį kritikų pripažinimą. Įvairias animacijos technikas (koliažą, akvarelę, animuotą fotografiją) tarpusavyje derinantis meno kūrinys išsiskiria savita vizualine stilistika ir įtraukia įtaigiu, ironišku, bet jautriu pasakojimu.

Filme atskleidžiama tragiška vos prieš kelerius metus įvykusi tikra istorija, nutikusi 33 metų rumunui Claudiu Crulicui. 2007 m. neteisingai apkaltintas vagyste, jis atsidūrė Lenkijos kalėjime. Nuo suėmimo dienos C. Krulikas pradėjo bado streiką, teigdamas savo nekaltumą ir reikalaudamas susitikimo su Rumunijos konsulato atstovais. Jo prašymas nebuvo patenkintas, tad kalinys pratęsė badavimą. 2008-ųjų pradžioje visiškai išsekęs C. Krulikas buvo perkeltas į ligoninę ir netrukus mirė.

Skaudžią istoriją piešiniais pasakojanti istorija pelnytai lyginama su tokiais mūsų šalies žiūrovams pažįstamais animaciniais dokumentiniais filmais kaip „Persepolis“ ir „Valsas su Baširu“. Režisierė prisipažįsta, kad šie filmai buvo jos įkvėpimu pasakojant šią liūdną ir absurdišką Franco Kafkos plunksnos vertą istoriją.

„Kruliko kelias anapus” buvo pastebėtas ir įvertintas tarptautiniuose kino festivaliuose. 2011 m. filmas pelnė „Amnesty“ prizą Tarptautiniame Kopenhagos dokumentinio kino festivalyje CPH:DOX (Danija), specialų „Don Kichoto“ apdovanojimą Tarptautiniame Lokarno kino festivalyje (Šveicarija), o 2012 m. buvo atrinktas kaip vienas iš pretendentų Europos Parlamento skiriamam „LUX“ prizui gauti.

Rumunų kino režisierė, scenarijų autorė ir prodiuserė Anca Damian gimė 1962 m. Rumunijoje. Studijavo Teatro ir kino meno akademijoje (Bukareštas, Rumunija), kur baigė kinematografijos studijas ir įgijo meno, kino ir medijų srities daktaro laipsnį. A. Damian dirbo pilnametražių, trumpametražių ir dokumentinių filmų operatore, daugelis jų sulaukė apdovanojimų už operatoriaus darbą. Taip pat režisavo keletą dokumentinių ir meninių filmų kartu su režisieriumi LaurenÈ›iu Damianu. 2008-aisiais A. Damian sukūrė pirmąjį savo pilnametražį filmą „Susikertančios datos“ („Intalniri incrucisate”), kuris buvo rodomas viso pasaulio kino festivaliuose ir pelnė apdovanojimų už režisūrą ir montažą.

„Kruliko kelias anapus” seansai „Skalvijoje”: gruodžio 15 d. - 19 val., 16 d. - 21 val., 17 d. - 19 val., 18 d. - 20.50 val., 19 d. - 18.50 val., 20 d. - 20 val., 22 d. - 18.40 val., 23 d. - 20.40 val., 26 d. - 21.10 val., 27 d. -19.10 val.Bilietus galima įsigyti kino centro kasoje ir „Tiketoje”.