Į pradžią
repository_misc/movies/sfile_2246

Velnių salos karalius

Kongen av Bastøy
Režisierius: Marius Holst

Norvegija, Prancūzija, Švedija, Lenkija, Veiksmo drama, 2010 m., 120 min., norvegų k. su lietuviškais subtitrais
Filmas nukelia į 1915-ųjų žiemą Norvegijoje. Oslo fiorde, Bastiojos saloje, veikia berniukų namai –internatinė mokykla ir pataisos institucija, kurioje gyvena jauni nusikaltėliai vaikinai. Jų kasdienį gyvenimą reguliuoja direktorius (Stellan Skarsgård), tikintis, kad fizinis darbas, griežta disciplina ir bausmės yra vieninteliai ugdymo metodai, ir sargybiniai, prieš namų gyventojus naudojantys fizinį ir psichologinį smurtą. Tad užuot bandžiusi paveikti vaikinus auklėjimu, administracija juos išnaudoja kaip nemokamą darbo jėgą. Jaunuoliai stengiasi išgyventi ir prisitaikyti prie nežmoniškų gyvenimo sąlygų. Vieną dieną Bastiojoje išlaipinamas naujas auklėtinis – septyniolikmetis Erlingas (Benjamin Helstad), kuris nuo pat pradžių puoselėja planus žūtbūt pabėgti iš salos. Kaip toli jis ryšis žengti, siekdamas laisvės? Drąsus paauglio būdas paskatina ir kitus berniukus kovoti už geresnį gyvenimą Bastiojoje. Įvykus tragiškai nelaimei, Erlingas ir jo bendražygiai įsitraukia į žiaurų sukilimą. Paremtas tikrais įvykiais, filmas „Velnių salos karalius“ – tai dramatiškas pasakojimas apie draugystę ir nepalaužiamą žmogaus dvasią, atskleidžiantis skaudžią istoriją, slypinčią po pavyzdingu šiuolaikinės Norvegijos visuomenės fasadu.
 
Apdovanojimai:
 
2011 m.  – geriausio filmo, geriausio garso takelio apdovanojimai ir geriausio antrojo plano aktoriaus apdovanojimas Trondui Nilssenui „Amandos“ apdovanojimuose (Haugesiundas, Norvegija).
2011 m. – dienraščio „Lübecker Nachrichten“ publikos prizas už geriausią filmą ir NDR apdovanojimas už geriausią filmą Liubeko Šiaurės kino dienose (Vokietija).
2011 m. – publikos apdovanojimas „4+1“ kino festivalyje (Madridas, Ispanija).
2011 m. – „Auksinės palmės“ apdovanojimas Tarptautiniame „Mostra De Valencia“ kino festivalyje (Ispanija). 
2011 m. – „Kodak Šiaurės vizijos“ apdovanojimas už geriausią operatoriaus darbą Tarptautiniame Geteborgo kino festivalyje (Švedija).
 
Apie režisierių:
 
Norvegų kino kūrėjas, prodiuseris ir scenarijų autorius Marius Holstas gimė 1965 m. Osle, Norvegijoje. Studijavo Tarptautinėje Londono kino mokykloje, jo diplominio darbo filmas „Lankymo valandos“ (Besøkstid, 1990) buvo nominuotas prestižiniam „Amandos“ apdovanojimui (Norvegija) geriausio trumpametražio filmo kategorijoje. Tarptautinį pripažinimą M. Holstas pelnė savo debiutiniu pilnametražiu filmu „Dešimt dūrių į širdį“ (Ti kniver i hjertet, 1994), kuris buvo nominuotas „Auksiniam lokiui“ ir pelnė „Žydrojo angelo“ apdovanojimą Tarptautiniame Berlyno kino festivalyje (Vokietija). 1998-aisiais M. Holstas kartu su kitu norvegų režisieriumi Pålu Sletaune įkūrė kino gamybos kompaniją „4 ½ Film“, nuo to laiko jis sukūrė apdovanojimų pelniusių reklamų. Prie kinematografijos M. Holstas grįžo 2001-aisiais su filmais „Laumžirgis“ (Øyenstikker, 2001), „Šunsnukis“ (Kjøter, 2006) ir „Mirušas“ (Blodsbånd, 2007). „Velnių salos karalius“ – naujausias režisieriaus filmas, sulaukęs kritikų pripažinimo ir žiūrovų simpatijų visame pasaulyje.
Programos dalis: Mokausi iš kino

Scenarijus: Dennis Magnusson

Operatorius: John Andreas Andersen

Muzika: Johan Söderqvist

Vaidina: Stellan Skarsgård, Kristoffer Joner, Benjamin Helstad, Trond Nilssen