Į pradžią
repository_misc/movies/sfile_1616

Paukščiai, našlaičiai ir kvailiai

Vtáčkovia, siroty a blázni
Režisierius: Juraj Jakubisko

Čekoslovakija, fantastinė tragikomedija, 1969 m., 78 min.

Jorikas, Andrejus ir Marta gyvena cinizmo ir smurto kupiname pasaulyje. Jaunuoliai drauge su savo vadovu bei kitais našlaičiais glaudžiasi subombarduotoje bažnyčioje. Vadovaudamasi savo vidine džiaugsmo ir meilės filosofija, trijulė stengiasi apsimesti laisvais priešo okupuotoje šalyje ir nerūpestingai kvailiodami sugeba išgyventi. Nepaisant jų nerūpestingumo pagrindiniai personažai negali ignoruoti skausmo, kurį sukelia gyvenimas karo nuniokotoje šalyje. Po to, kai vienas iš našlaičių pakliūna į kalėjimą ir po metų grįžta atgal, viskas atrodo pasikeitę. Istorija įgauna tragišką atspalvį. „Paukščiai, našlaičiai ir kvailiai“ – tai fantastinė tragikomedija atspindinti neramų „Prahos pavasario“ periodą ir 1968 m. vasarą vykusios sovietų invazijos į Čekoslovakiją nuotaikas.

Apdovanojimai:

1973 m. – II-oji vieta režisieriui Jurajui Jakubisko Avorjos fantastinių filmų festivalyje (Prancūzija).

Apie režisierių:

1938 metais anuometinėje Čekoslovakijoje gimęs vienas iš „Slovakų naujosios bangos“ kūrėjų, kino režisierius Jurajus Jakubisko dažnai vadinamas Rytų Europos Felliniu. Prieš pradėdamas režisieriaus karjerą, J. Jakubisko studijavo fotografiją Bratislavos taikomųjų menų mokykloje. Vėliau dirbo Čekijos televizijoje Košice. Režisierius išsilavinimą įgijo 1965 m. Prahos scenos menų akademijoje, Kino ir televizijos mokykloje (FAMU). Pradėjęs kurti trumpametražius eksperimentinius filmus J. Jakubisko sulaukė tarptautinio pripažinimo ir tai jį paskatino imtis pirmojo pilnametražio kūrinio – „Gyvenimo viršūnė“ (Kristove Roky, 1967). Po sėkmingo debiuto pastatė dar du filmus: „Pabėgėliai ir klajokliai“ (Zbehovia a pútnici, 1968) ir „Paukščiai, našlaičiai ir kvailiai“ (Vtackovia, Siroty a Blazni, 1969). Čekoslovakijoje įsivyravus nepalankiai politinei situacijai, režisierius kuriam laikui nustojo kurti. 1980 m. jis vėl pristatė naują pilnametražį filmą „Pastatyk namą, pasodink medį“ (Postav dom, zasaď strom, 1980), o jo epinis kūrinys „Tūkstantmečio bitė“ (Tisícročná včela, 1983) sulaukė tarptautinio pripažinimo. Šis filmas buvo didis įvykis Slovakijoje – įvairiausio amžiaus žmonės plūste plūdo jo pasižiūrėti į kino sales. Akcentuodamas savo slovakišką kilmę, J. Jakubisko savo filmuose sugebėjo užfiksuoti pačias gražiausias, poetiškiausias kasdienybės spalvas.

Programos dalis: Kino aukso amžius: Slovakų naujoji banga

Scenarijus: Juraj Jakubisko, Karol Sidon

Operatorius: Igor Luther

Muzika: Zdeněk Liška

Vaidina: Philippe Avron, Jiří Sýkora, Magda Vášáryová, Françoise Goldité, Míla Beran, Mikuláš Ladižinský, Jana Stehnová, Augustín Kubán