Į pradžią
repository_misc/movies/sfile_1613

Gyvenimo viršūnė

Kristove roky
Režisierius: Juraj Jakubisko

Čekoslovakija, drama, 1967 m. 95 min.

Prahoje gyvenantis slovakų tapytojas Jurajus, sulaukęs trisdešimtmečio, pasijunta bejėgiu. Iki šiol jis gyveno neatsakingai ir nieko reikšmingo gyvenime nepasiekė. Padedamas artimųjų, Jurajus suvokia, jog atėjo pasirinkimų metas. Menininkas palaipsniui apmąsto situaciją ir stengiasi viską pakeisti. Jis privalo rinktis tarp dviejų mylimų moterų, tarp gyvenimo mieste ir gyvenimo kaime, galiausiai – tarp savo aistros kūrybai ir materialiai naudingo amato. „Gyvenimo viršūnė“ – tai jaudinantis filmas apie gyvenimo kryžkelę pasiekusį vyrą, kuomet, jaunystei besibaigiant, jis turi iš naujo pergalvoti savo svajones ir priimti sudėtingus sprendimus.

Apie režisierių:

1938 metais tuometinėje Čekoslovakijoje gimęs vienas iš „Čekoslovakų naujosios bangos“ kūrėjų, kino režisierius Jurajus Jakubisko dažnai vadinamas Rytų Europos Felliniu. Prieš pradėdamas kinematografinę karjerą, J. Jakubisko studijavo fotografiją Bratislavos Taikomųjų menų mokykloje. Vėliau dirbo Čekijos televizijoje, Košice. Režisierius išsilavinimą įgijo 1965 m. Prahos Scenos menų akademijoje, Kino ir televizijos mokykloje (FAMU). Pradėjęs kurti trumpametražius eksperimentinius filmus, J. Jakubisko sulaukė tarptautinio pripažinimo ir tai jį paskatino imtis pirmojo ilgo metražo filmo – „Gyvenimo viršūnė“ (Kristove Roky, 1967). Po sėkmingo debiuto slovakų režisierius pastatė dar du filmus: „Pabėgėliai ir klajokliai“ (Zbehovia a pútnici, 1968) bei „Paukščiai, našlaičiai ir kvailiai“ (Vtackovia, Siroty a Blazni, 1969). Čekoslovakijoje įsivyravus nepalankiai politinei situacijai, režisierius kuriam laikui nustojo kurti. 1980 m. jis vėl pristatė naują pilnametražinį filmą „Pastatyk namą, pasodink medį“ (Postav dom, zasaď strom, 1980), o jo epinė juosta „Tūkstantmečio bitė“ (Tisícročná včela, 1983) sulaukė tarptautinio pripažinimo. Šis filmas buvo didis įvykis Slovakijoje – įvairiausio amžiaus žmonės plūste plūdo jo pasižiūrėti į kino sales. Akcentuodamas savo slovakišką kilmę, Jakubisko savo filmuose sugebėjo užfiksuoti pačias gražiausias, poetiškiausias kasdienybės spalvas.

Programos dalis: Kino aukso amžius: Slovakų naujoji banga

Scenarijus: Juraj Jakubisko, Ľubomír Dohnal

Operatorius: Igor Luther

Muzika: Wiliam Bukový

Vaidina: Jiří Sýkora, Jana Stehnová, Vlado Müller, Miriam Kantorková, Mária Sykorová, Viktor Blaho, Zdeněk Týle, Jiří Stehno, Róbert Krásny