Į pradžią
sfile_

Susitikimas su režisieriumi Šarūnu Bartu

sfile_
  • 2010 spalio 5d. 19:00  VDU Menų galerija 101, Laisvės al. 53, Kaunas
Tarptautinį Kauno kino festivalį atidarė naujojo Šarūno Barto filmo „Eurazijos aborigenas“ lietuviška premjera. Pats pristatęs savo kūrinį, režisierius festivalyje užsibus ilgiau: du jo filmo seansai dar laukia vilniečių publikos, o Kaune antradienį, spalio 5 dieną jis susitiks su savo filmų žiūrovais Kaune.

Nedaug kam žinoma, kad šio menininko biografijoje Kaunas suvaidino didelį vaidmenį. Čia jis savo pirmuosius kino bandymus nuo 17 m.  pradėjo  “Bangos” kino studijoje. Nebaigtoje statyti Prisikėlimo bažnyčioje klestėjo radijo gamykla, o jos viduje 1958
m. vienas iš pirmųjų Lietuvos operatorių Steponas Uzdonas įkūrė kino studiją „Banga“. Jos vadovu nuo 1983 m. tapo devyniolikametis Šarūnas Bartas. Režisierius džiaugiasi, kad turėjo neribotas galimybes eksperimentuoti savo kūrybos kelio pradžioje. Tuometinėje „Bangos“ kino studijoje buvo klodai 35 mm juostos, montavimo ir filmavimo aparatūra, viskas vykdavo ant bažnyčios stogo arba Laisvės alėjos studijoje -  penkių kambarių bute.  Tai buvo tiesiog fantastiškos sąlygos veržliam kino naujokui, kurias jis, be abejo, maksimaliai išnaudojo.

“Šalia Kauno, Akademijos miestelyje, gyvenau nuo 5 klasės. Kaune daug dirbau, - “Kauno dienai” praėjusią savaitę pasakojo Šarūnas Bartas. - Filmuoti pradėjau 17 metų. Pirmas mano filmas "Tofolarija", apvažiavęs visą Sovietų Sąjungą ir pelnęs keliasdešimt apdovanojimų, buvo sukurtas radijo gamyklos "Banga" kino studijoje. Čia kūriau ir pilnametražį filmą, kurio taip ir nepabaigiau. Kino studija valdė didžiules lėšas, patalpas. "Bangos" gamykla buvo neįtikimai turtingas darinys, be kitos produkcijos, gamino televizorius "Šilelis". Turėjome didžiules galimybes, dirbome su 35 mm juosta, kurios buvo ką tik atsisakiusi televizija. Jos turėjome neribotus kiekius. Ten aš mokiausi dirbti.

Kūrėme filmus ne apie tai, kaip dirba gamyklos darbininkai. Pagrindinės studijos patalpos buvo ant Prisikėlimo bažnyčios stogo, kur dabar yra koplyčia, – dabar tai atrodo beveik neįtikima. Koplyčioje veikė mūsų kino salė, filmavimo ir montavimo aparatūra, perimta iš televizijos. Radijo gamykla buvo sukarinta, pašaliniams į ją buvo neįmanoma pakliūti. Turėjome studiją ir Laisvės alėjoje, penkių kambarių bute. Į šią studiją galėdavo patekti ir vaikai, mes jiems skaitydavome paskaitas, ir visi kiti, norintys pasižiūrėti, kaip mes dirbame. Paskui įstojau mokytis režisūros Maskvoje. "Bangoje" filmuoti, kurti galėjome, bet negalėjome pakliūti į platesnį ekraną. Nes kad ir kokio lygio filmus gaminome, buvome tik kino mėgėjai, neprofesionalaus kino atstovai. Tais laikais kine buvo neįmanoma nieko pagaminti ir plačiau parodyti, nedalyvaujant valdžiai.”

Po ilgo etapo Kaune Šarūnas Bartas išvažiavo į Maskvą mokytis garsiajame kinematografijos institute. Jį baigęs režisierius grįžo į Lietuvą, o tiksliau į Europą, kur jo kūryba  yra puikiai žinoma ir vertinama garsiausių festivalių apdovanojimais. Europa autoriui yra namai jo kūrybos geografijos prasme.

Svarbios datos:
„Šarūnas Bartas – vienas lauke karys“ -Spalio 7d. 16:30, "Forum Cinemas Kaune”
Eurazijos aborigenas“  Vilniuje - Spalio 11d. 21val. kino teatre "Pasaka”, 15d. 19val. kino centre "Skalvija"