Į pradžią
repository_misc/movies/sfile_993

Siena

Hranica
Režisierius: Jaroslav Vojtek

Slovakija, dokumentika, 72 min., 2009 m., lietuvių k. ir anglų k. titrai
Įžvalgus dokumentinis filmas apie absurdišką fenomeną – sieną, beprasmiškai skiriančią ne tik patį Slovakijos kaimą Slemencę, bet ir jo žmonių likimus. Vieną 1946 m. dieną kaimas buvo atsitiktinai padalintas tarp dviejų valstybių: Čekoslovakijos ir Ukrainos. Kapinės, laukai, ištisos šeimos buvo atskirtos. Kad patektų į kitą pusę, gyventojai turi keliauti 150 km į miestą ir ten gauti vizą. Giminės bendrauja per tvorą, dalindamiesi paskutinėmis naujienomis apie artimųjų vestuves ir laidotuves... Tai skaudi istorija apie politinius sprendimus „ant popieriaus“, kurie gali turėti pražūtingų padarinių.

Apdovanojimai:
2009 m. — Jihlavos tarptautinio dokumentinių filmų festivalio (Čekija) apdovanojimas už geriausią Rytų ir Vidurio Europos dokumentinį filmą.

Apie režisierių:
Jaroslavas Vojtekas gimė 1968 m. Žilinos mieste, Slovakijoje. Bratislavos Muzikos ir scenos meno akademijoje (VŠMU), Kino ir televizijos fakultete, baigė dokumentinio kino režisūros specialybę. Debiutavo 1993 m. trumpametraže dokumentine juosta „Aklas tikėjimas“ (Slepá viera) apie socialistiniams idealams ištikimą duobkasį. Vaidybinis trumpametražis filmas „Svajotojai“ (Rojkovia, 1999) yra viena iš šešių projekto „Nuostabus šešetas“ (Šest statečných, ) trumpametražių istorijų. 2000 m. šis projektas buvo pristatytas Karlovy Varų filmų festivalyje. Ilgametražis filmas „Štai ir mes“ (My Zdes!, 2005) apie slovakų šeimą, grįžtančią iš Kazachstano, taip pat buvo rodytas Karlovy Varų festivalyje, laimėjo daugiau nei 8 tarptautinius apdovanojimus. 2006 m. sukurta dokumentinė esė „Svajonės beieškant“ (Cesta za snom, Slovensky sen 2004–2006) pasakojo apie slovakiškosios svajonės paieškas. Prieš dvejus metus pasirodžiusi juosta „Mažas namas“ (Malá domov) pasakoja apie čigonų berniuką, norintį dalyvauti tarptautiniame futbolo turnyre.

Filmo ištraukos:
Programos dalis: Tapatumai

Scenarijus: Jaroslav Vojtek, Marek Leščák

Operatorius: Tomáš Stanek, Jaroslav Vojtek

Muzika: Peter Groll