Į pradžią
repository_misc/movies/sfile_968

Šantrapa

Chantrapas
Režisierius: Otar Iosseliani

Prancūzija, Gruzija, drama, 122 min., 2009 m., lietuvių k. ir anglų k. titrai
Niko (Dato Tarielašvilis) – talentingas kino filmų kūrėjas, dirbantis sovietinėje Gruzijoje. Jo darbą namuose nuolatos trikdo kartu gyvenantys seneliai, o kūrybos laisvę riboja valstybinė cenzūra ir ideologinės taisyklės. Kai sovietinė tikrovė galutinai įgrysta, jis palieka gimtinę ir išvyksta į Prancūziją – laisvės ir demokratijos šalį. Čia sutiktas prodiuseris (Pierre’as Etaix) suteikia jam galimybę išbandyti savo talentą Europoje. Neilgai trukus, Niko suvokia, jog iš vienos kūrybą reguliuojančios sistemos pateko į kitą. Jis niekaip neperpranta žaidimo taisyklių ir atsiduria „plėšrių prodiuserių“ rankose. Sąvoka „šantrapa“, atsiradusi XIX a. Rusijoje, šiuo atveju ir reiškia menininką, nepripažintą gimtojoje šalyje ir dėl to galiausiai ją paliekantį. „Šantrapa“ – tai aštrus ir ironiškas filmas apie kūrėjo laisvės paieškas, imigranto dalią ir troškimą būti suprastam. Šiemet šis filmas buvo parodytas Kanų kino festivalyje.

Apdovanojimai:
2010 m. – Kanų kino festivalio (Prancūzija) specialus Jeano Vigo prizas Otarui Joselianiui už viso gyvenimo kūrybą.

Apie režisierių:
Otaras Joselianis gimė 1934 m. Tbilisyje (Gruzija). Valstybinėje konservatorijoje studijavo kompozicijos, dirigavimo ir fortepijono specialybę. Vėliau išvyko į Maskvą mokytis matematikos, tačiau metė tiksliuosius mokslus ir įstojo į Valstybinį kinematografijos institutą (VGIK). 1966 m. sukūrė pirmąjį pilnametražį filmą „Krentantys lapai“ (Giorgobistve); šis buvo pristatytas Kanų kino festivalio programoje „Kritikų savaitė“ ir laimėjo Tarptautinės filmų kritikų federacijos FIPRESCI prizą. Siekdamas didesnės kūrybinės laisvės, 1984 m. O. Joselianis persikėlė į Prancūziją. Ten pastatytas jo filmas „Mėnulio favoritai“ (Les Favoris de la Lune) buvo apdovanotas specialiuoju Venecijos kino festivalio žiuri prizu. Nuo to laiko Venecijoje pristatomas kiekvienas naujas O. Joselianio filmas.

Filmo ištraukos:
Programos dalis: Tapatumai

Scenarijus: Otar Iosseliani

Operatorius: Lionel Cousin, Julie Grunebaum

Muzika: Djordji Balantchivadze

Vaidina: Dato Tarielashvili, Tamuna Karumidze, Fanny Conin, Givi Sarchimelidze, Pierre Etaix, Bulle Ogier, Bogdan Stupka