Į pradžią
repository_misc/movies/sfile_1101

Rokstedis, regio šaknys

Rocksteady: The Roots of Reggae
Režisierius: Stascha Bader

Šveicarija, Kanada, dokumentika, 98 min., 2009 m., lietuvių k. titrai
Staschos Baderio dokumentinis filmas „Rokstedis, regio šaknys“ – tai nostalgiška kelionė į Jamaikos muzikos aukso amžių, kai visur skambėjo rokstedis, atsiradęs iš ska muzikos ir tapęs regio stiliaus pirmtaku. Rokstedis susiformavo XX a. 7-ajame dešimtmetyje, Jamaikai tapus nepriklausomai nuo Didžiosios Britanijos ir išgyvenant žymius socialinius, kultūrinius pokyčius. Šiame filme pasakojama apie legendinius to laikotarpio muzikantus, kurių daugelis įžymūs iki šiol. Po 40 metų jie vėl susitinka Jamaikos sostinėje Kingstone – įrašyti geriausių rokstedžio dainų albumo ir drauge pakoncertuoti. Filme skamba populiariausios šio stiliaus dainos: „You Don’t Love Me Anymore, No No No“, „Tide is High“, „Rivers of Babylon“ ir daugelis kitų. Užfiksuotos akimirkos iš įrašų studijos, reta 7-ojo dešimtmečio archyvinė medžiaga ir interviu su atlikėjais, prisimenančiais rokstedžio, o vėliau ir regio, iškilimo laikus.

Apie režisierių:
Šveicarų žurnalistas, rašytojas ir režisierius Stascha Baderis gimė 1956 m. Studijavo vokiečių ir anglų literatūrą, taip pat meno istoriją Ciuriche, vėliau mokėsi muzikos, scenarijų rašymo ir režisūros Berlyne, Niujorke ir Los Andžele. Pastarąjį dešimtmetį S. Baderis dirba kaip laisvai samdomas televizijos dokumentikos, muzikinių ir reklaminių vaizdo klipų režisierius. Domėtis regio muzika ir kolekcionuoti įrašus S. Baderis pradėjo 8-ajame dešimtmetyje. Šis pomėgis peraugo į jo daktaro disertaciją „Elektroninė ir žodinė poezija Jamaikoje ir Anglijoje“ (1992 m. ji buvo išleista Vokietijoje kaip knyga „Žodžiai kaip ugnis“ (Worte wie Feuer). Tyrinėdamas jamaikietišką muziką, režisierius susipažino su ankstyvosiomis rokstedžio stiliaus dainomis. Pirmasis S. Baderio kino dokumentikos kūrinys „Rokstedis, regio šaknys“ – jo ilgalaikio susidomėjimo Jamaikos kultūra rezultatas ir duoklė mažiau žinomam regio muzikos protėviui.

Filmo ištraukos:
Programos dalis: Muzika, keičianti pasaulį

Scenarijus: Piotr Jaxa

Muzika: Moss „Mossman“ Raxlen

Vaidina: Rita Marley, Marcia Griffiths, Ken Boothe, Leroy Sibbles, Judy Mowat, Stranger Cole, Derrick Morgan, Hopeton Lewis, Dawn Penn, U-Roy, The Tamlins, Judy Mowatt