Į pradžią

Prailgo laukti Tarptautinio Kauno kino festivalio?
Aperityvui - nepriklausomo amerikietiško kino ciklas jau birželį

repository_misc/news//mfile_120
2009-05-21

Birželio mėnesį Tarptautinis Kauno kino festivalis Kaune ir Vilniuje pristatys kino programą, pavadintą „Redux: Nepriklausomo amerikietiško kino ciklas“. Birželio 3-5 d. filmai bus rodomi „Forum Cinemas“ kino teatre Kaune, o birželio 5-7 d. „Skalvijos“ kino centre ir „Forum Cinemas“ Vilniuje. Apie visa tai kalbamės su šios programos sudarytoju Tomu Tengmark'u, kuris geriau žinomas kaip Kauno kino festivalio programos autorius.

Kodėl rengiate „Redux: Nepriklausomo amerikietiško kino ciklą“?

Bene vieninteliai JAV filmai, prasiskverbiantys į Lietuvos kino teatrų repertuarą – tai Holivudo kino studijų filmai. Bet juk šie filmai atstovauja tik vieną iš daugelio JAV kino žanrų. Mane labai domina nepriklausomas amerikietiškas kinas, atstovaujantis daug požanrių, kaip antai Mumblecore. Šis požanris pasižymi itin mažu filmų biudžetu (dažnai netgi dirbama skaitmeninėmis vaizdo kameromis), dėmesiu asmeniniams jaunų žmonių santykiams, improvizuotu scenarijum ir neprofesionaliais aktoriais.

Dauguma nepriklausomų kino filmų sukuriama JAV didmiesčiuose – Niujorke, San Franciske, Baltimorėje. Šie darbai gerai žinomi JAV bei Kanadoje ir dalyvauja tokiuose kino festivaliuose kaip JAV „Sundance“ ir Kanados Tarptautinis Toronto kino festivalis. Suprantama, Lietuvoje neturime galimybės išvysti visų nepriklausomo amerikietiškojo kino filmų, bet šiek tiek erdvės jiems galime atrasti. Tikrai keista, kad Lietuvos kino teatrų dar nepasiekė Gus van Sant‘o filmas „Milkas“ (angl. „Milk“) su puikiu aktorium Sean Penn‘u, kuris už Harvey Milko vaidmenį šiais metais laimėjo Oskarą „Geriausio aktoriaus“ kategorijoje. Iš esmės norime suteikti Lietuvos žiūrovams galimybę pasimėgauti kino menu, ypač nepriklausomu amerikietišku kinu.

Kodėl nutarėte rodyti filmus birželio mėnesį?

„Redux: Nepriklausomo amerikietiško kino ciklas“ užbaigia kultūros mėnesį „Atverkime langus kitokiai Amerikai“, kurį organizuoja Amerikos centras. Amerikoje į kino teatrus daugiausiai lankytojų plūsteli vasarą. Kodėl gi nepabandžius perkelti šios tradicijos į Lietuvą? Bandysime pritaikyti šią idėją, bet vietoje pramoginių filmų ir moksleiviams skirtų komedijų pasiūlysime nepriklausomo amerikietiškojo kino juostas. Kiną smagu žiūrėti visais metų laikais. O vasarą ypač gera pabėgti nuo saulės ir karščio į vėsią ir tamsią kino teatro salę. Manau, kad tai puikus metas mėgautis filmais.

Kokius filmus pasiūlysite žiūrovams?

Tris nuostabius filmus! (Tomas juokiasi). Jau minėjau Gus van Sant‘o „Milką“. Gus van Sant‘as neseniai sukūrė fantastišką juostą „Riedlenčių parkas“ (angl. „Paranoid Park“) kurią taip pat būtina pamatyti. „Milkas“ – tai jaudinantis filmas apie San Francisko pilietinių teisių judėjimą. Turiu pasakyti, kad Sean Penn‘as tikrai nuostabiai atliko Harvey Milk‘o vaidmenį. Nedvejodamas pritariu JAV kino meno ir mokslo akademijos žiuri sprendimui suteikti jam geriausio aktoriaus titulą. Tiesiog privalote išvysti „Milką“ dideliame ekrane, nes tai gali būti vienintelė galimybė pamatyti šią juostą Lietuvos kino teatruose.

San Franciskas vaizduojamas ir kitame programos filme „Vaistai nuo melancholijos“ (angl. „Medicine for Melancholy“). Reklaminis vaizdo klipas pristato juostą žodžiais „SAN FRANCISKAS, VAIKINAS + MERGINA“. Išties, pagrindiniai filmo veikėjai, afroamerikietis vaikinas (Mičas) ir afroamerikietė mergina (Džou), kartu praleidžia dieną San Franciske. Vaizdo stilius pribloškiantis. Filmas užfiksuotas nespalvotoje kino juostoje su atspalviais. Šis metodas neretai būdavo naudojamas begarsiuose filmuose. Bet „Vaistai nuo melancholijos“ toli gražu ne begarsis filmas. Atvirkščiai, tai – labai šiuolaikiškas miesto pasakojimas. Filmas taip pat pasižymi nuostabiu garso takeliu, „sukonstruotu“ iš indie-pop grupių dainų. „Vaistai nuo melancholijos“ yra pirmasis Barry Jenkins‘o pilno metražo filmas ir šis debiutas tikrai įspūdingas.

Trečiasis filmas yra John Saifde‘o „Malonumas būti apiplėštam“ (angl. „The Pleasure of Being Robbed“). Niujorko gatvėse nufilmuota juosta atspindi ankstyvojo Niujorko nepriklausomo amerikietiškojo kino stilių. „Didysis obuolys“ – nepakartojamas miestas, galintis papasakoti daug istorijų. „Malonumas būti apiplėštam“ yra pasakojimas apie Eleonorą. Ji – smalsi ir laisva siela, klajojanti atšiauriomis ir perpildytomis Niujorko gatvėmis. Eleonora bijo kalbėtis su žmonėmis, todėl norėdama žvilgtelėti į jų gyvenimus ir susipažinti su jų asmenybėmis, ji vagia. Juostoje pasirodo ir pats režisierius John Saifde‘as. „Malonumas būti apiplėštam“ yra puikus nepriklausomo amerikietiškojo kino Mumblecore požanrio pavyzdys.

Gal norėtumėte dar ką nors pridurti apie programą?

Nebežinau, ką galėčiau pridurti. Galbūt tai, kad visi „Redux: Nepriklausomo amerikietiško kino ciklo“ filmai buvo pristatyti dideliuose kino festivaliuose. „Malonumas būti apiplėštam“ buvo Kanų kino festivalio programos „Dvi režisierių savaitės“ uždarymo filmas ir vienintelė JAV juosta, praėjusiais metais įtraukta į šią programą. „Vaistai nuo melancholijos“ pateko į oficialiąją Tarptautinio Toronto kino festivalio programą. „Redux: Nepriklausomo amerikietiško kino ciklas“ – tai nedidelis gardus aperityvas prieš spalį vyksiantį Tarptautinį Kauno kino festivalį. Tad birželio mėnesį mėgaukitės nepriklausomu Amerikos kinu!

 

Interviu publikuotas žurnale "Miesto IQ"
Kalbino Justina Augustytė