Į pradžią

Šeštadienio kine - Kanuose „Auksinės kameros“ apdovanojimą pelnęs „Alkis“

repository_misc/news//mfile_161
2009-10-17

Kodėl reikia imtis tokių drastiškų priemonių kaip badas, kad užsitarnautum elementarų žmogiškumą? - neretai klausia žmogus, pažiūrėjęs stipriausiu 2008-jų metų Europos debiutu išrinktą Steve McQueeno filmą „Alkis“, kurį Lietuvos žiūrovams pristato Tarptautinis Kauno kino festivalis.

Prievartą ekrane ir  įspūdingą kino kalbą derinantis britų režisieriaus filmas „Alkis“  šį šeštadienį paskutinį kartą rodomas festivalio erdvėje Vilniuje, kino teatre „Pasaka“.

„Alkis“ – tai brutalus, išraiškingas pasakojimas apie devintojo dešimtmečio realijas britų Maze kalėjime, kuriame buvo kalinami kovotojai už Airijos nepriklausomybę nuo Didžiosios Britanijos. Šis pirmasis garsaus videomenininko pilnametražis filmas Kanų kino festivalyje pelnė „Auksinės kino kameros“ prizą, Europos kino akademijoje – „Metų atradimo“ apdovanojimą, Stokholmo kino festivalyje pripažintas geriausiu režisūriniu debiutu.

Pasak Tarptautinio Kauno kino festivalio programos sudarytojo Tomo Tengmarko, filmo stilistika ir kadrų kompozicija atima žadą, o keletas scenų ilgai išliks atmintyje. „Alkis“ – tai meno kūrinys. Režisierius remiasi sudėtinga to meto situacija, tačiau visą dėmesį sutelkia ne į politinius veiksnius, o į siaubingą nužmoginimo procesą vyrų kalėjime, kur aršaus konflikto dalyviai – kaliniai ir jų prižiūrėtojai.“

Pagrindis „Alkio“ herojus Bobby Sands – tai airių Nelsonas Mandela, tik jo istorijos pabaiga kur kas liūdnesnė. Filmas pasakoja apie Maze kalėjimą, savotišką britų Gvantanamą, kuriame devintajame dešimtmetyje kalėjo ir siaubingus pažeminimus kentė IRA kovotojai. Vienas iš jų buvo Bobby Sands, kalinių bado streiko, paskelbto dėl elementarių žmogaus teisių nepaisymo, organizatorius. Po 66 savanoriško badavimo dienų Bobby Sands mirė, amžiams tapdamas airių nacionaliniu didvyriu Būtent jam priklauso žodžiai: „Tai prievarta užaugina maištingą laisvės dvasią“.

Filmas „Alkis“ spalio 17 d., šeštadienį, 19.00 val. Vilniuje, kino teatre „Pasaka“.