Į pradžią

Kauno kino festivalio atidaryme - serbų kino talentas

repository_misc/news//mfile_101
2008-10-06

Nekantrumu virpa laikinosios sostinės kino mėgėjų širdys, nes jau šią savaitę, spalio 9 dieną Kaune prasidės antrasis Tarptautinis Kauno kino festivalis. Vis ryškiau matomas spalvotas atvykstančio kino traukinio dūmas, kviečia kino šventę pradėti kartu su pirmuoju Kauno kino festivalio svečiu, kino režisieriumi Stefanu Arsenijevičiumi.

Jaunas ir talentingas serbų režisierius Kaune ketvirtadienį pristatys savo pirmąjį ilgametražį vaidybinį filmą „Meilė ir kiti nusikaltimai“. „Pastebėjau, jog žmonės, išgirdę filmo pavadinimą, dažniausiai šypteli. Vadinasi, yra šiek tiek tiesos tame, kad meilė yra nusikaltimas. Meilė gali priversti nusikalsti – kartais prieš kitus, kartais prieš save. Tai ir daro mano herojai. Pavadinimas atspindi du kraštutinumus, o tuo pačiu ir gyvenimo daugialypiškumą.“ – sako Stefanas Arsenijevičius.

Juosta ne tik vaizduoja šiek tiek komišką, įtampos kupiną pagrindinės herojės Anikos (Anica Dobra) vieną gyvenimo dieną nuo ryto iki vakaro. Tai puikus žvilgsnis į Serbijoje pastaraisiais metais vykstančius sparčius pokyčius. Šis filmas labai aktualus Lietuvai, nes čia, kaip ir Serbijoje, taip pat greitai keičiasi ekonominė ir kultūrinė situacija. „Meilės ir kitų nusikaltimų“ istorija atrodo tokia artima ir pažįstama, lyg būtų nufilmuota Šilainiuose arba Fabijoniškėse...

„Šis pasakojimas stebi labai uždarą visuomenę – mikrokosmosą, kuris neperžengia kaimynystės ribų. Tai filmas apie žmones, jų santykius ir charakterius. Manau, jog šie personažai yra šilčiausios filmo detalės. Jų veidai – tai šiluma šioje šaltoje aplinkoje. Tai supratau klausdamas savęs: ką aš prarasčiau palikęs šalį? Atsakymas – žmones. Dėl šios priežasties pagrindinei veikėjai yra be galo sunku išvykti.“ – dalijosi mintimis režisierius.

Ne mažiau ryškūs nei Laisvės alėjos medžius nuspalvinęs ruduo yra ir filmo „Meilė ir kiti nusikaltimai“ apdovanojimai. Šiemet sukurtas filmas jau pelnė tarptautinio Sofijos kino festivalio geriausio režisieriaus bei Linco kino festivalio programos „Kertant Europą“ žiūrovų apdovanojimus. Be to „Meilė ir kiti nusikaltimai“ nekantriai laukia ir Europos kino akademijos, dar vadinamos europietiškaisiais Oskarais, verdikto – filmas pateko tarp 44 į apdovanojimus pretenduojančių filmų iš 27 Europos šalių sąrašą.

Pripažinimą Europoje ir už jos ribų Stefanas Arsenijevičius jau pelnė savo trumpametražiais filmais: epizodu „Nuostabioji Vera“ kartu su kitais Centrinės ir Rytų Europos režisieriais sukurtame filme „Radinių biuras“ (2005), daugelį apdovanojimų (tarp jų – Berlyno Auksinį lokį, Europos kino apdovanojimą) pelniusiu bei „Oskarui“ nominuotu „(At)Sąsūka“ (2003) ir kitomis trumpametražėmis vaidybinėmis bei dokumentinėmis juostomis.