Į pradžią

Speciali filmų apie traukinius programa - Kauno kino festivalyje

repository_misc/news//mfile_96
2008-09-30

Šių metų Tarptautinio Kauno kino festivalio (TKKF) šūkis „Traukinys nelaukia!“ kviečia žiūrovus ne tik suspėti į trumpai pasisvečiuosiantį gero kino traukinį, bet ir geriau susipažinti su magišku kino simboliu tapusiais traukiniais. Spalio 9-20 dienomis Kauno ir Vilniaus kino teatruose vyksiančiame festivalyje bus pristatoma speciali tam skirta programa “Traukinių laikas“.

Programoje „Traukinių laikas“ bus pristatyti šeši įvairiais laikotarpiais sukurti filmai, tad kiekvienas galės atrasti filmą savo skoniui. Tai - unikali rinktinių klasikos bei šiuolaikinių filmų programa, atskleisianti traukinio simboliką ivairiuose kontekstuose. Juk traukinys dažnai suvokiamas ne tik kaip transporto priemonė. Tai - gyvenimo, svajonių, kino simbolis.

“Kinas ir traukiniai vienas šalia kito yra nuo pat kinematografijos pradžios: 1895-aisiais metais Paryžiuje įvykusiame pirmajame kino seanse buvo pademonstruotas brolių Auguste‘o ir Louis Lumière‘ų filmas „Traukinio atvykimas į La Ciotat stotį“, - sakė TKKF direktorė Ilona Jurkonytė. – “Traukinys - vieta, kurioje susitinka keisčiausi žmonės, nepažįstamiesiems atveriamos širdys, persipina likimai, vyksta nusikaltimai ir jų išaiškinimai ir daugelis kitų dalykų, žavi kino kūrėjus iki pat šių dienų.”

Žiūrovai galės išvysti du dokumentinius filmus. Pirmasis – visai programai pavadinimą suteikęs „Traukinių laikas“ (1952) – jau klasika tapęs režisieriaus Johno Shearmano filmas apie Didžiosios Britanijos geležinkelius. Naujajam dokumentiniam kinui atstovaus 2007-aisias Venecijos festivalyje apdovanotas Pietro Marcello filmas „Judėjimas linija“, kuriame užfiksuotas Italijos traukiniuose verdantis gyvenimas, susitikimai ir išsiskyrimai, keleiviai ir jų istorijos.

Įtampos ir nekasdienių išgyvenimų pasiilgusiems žiūrovams – du trileriai, kurių veiksmas vyksta traukinyje. Lenkų režisieriaus Jerzy Kawalerowicziaus „Traukinys“ (1959) – klasikinis šio žanro filmas, artimas garsiojo Alfredo Hitchcocko kūrybai. 1966-aisiais sukurtas “Europos ekspresas” (režisierius Alain Robbe-Grillet) – novatoriškas prancūzų filmas kino gurmanams, įtraukiantis savo atmosfera ir nepaleidžiantis iki pat painios istorijos atomazgos.

Šiaurės šalių kino mėgėjai galės pamatyti norvegų komišką dramą „O. Hortenas“ (2007, režisierius Bentas Hameris) – jautriai papasakotą traukinio mašinisto gyvenimo istoriją. Bene tituluočiausias programos filmas - čekų juosta „Ypatingai sekami traukiniai“ (1966). 1967-aisiais ji buvo apdovanota „Oskaru“ kaip geriausias užsienio filmas. Režisieriaus Jiří Menzelio ekscentriška komedija pasakoja apie paprastų geležinkelio darbuotojų gyvenimą, pastangas išlikti bei išsaugoti žmogiškumą Antrojo pasaulinio karo ir okupacijos akivaizdoje.

Tarptautinis Kauno kino festivalis vyks spalio 9-20 dienomis Kauno Forum Cinemas, Kauno valstybinio dramos teatro bei Vilniaus „Skalvijos“ kino centro salėse. Visą festivalio programą netrukus bus galima sužinoti interneto svetainėje www.kinofestivalis.lt bei dienraščiuose „Kauno diena“ ir „Vilniaus diena“. Bilietus į seansus Forum Cinemas salėse galima įsigyti šio kino teatro kasose, į seansus Kauno valstybiniame dramos teatre – „Tiketa“ prekybos vietose ir internetu, o į Vilniaus „Skalvijos“ seansus – šiame kino centre.