Į pradžią
repository_misc/movies/sfile_635

Europos ekspresas

Trans Europe Express
Režisierius: Alain Robbe Grillet

Prancūzija, Belgija, 1966, 95 min., trileris
Filmas „Europos ekspresas“ – kriminalinė drama. Veiksmas vyksta traukinyje, važiuojančiame iš Paryžiaus į Antverpeną. Juo keliauja vyras ir žmona. Šiame traukinyje, tik kitu laiku ir kitoje erdvėje, taip pat yra ir nusikaltėlis. Vyras ir žmona planuoja sukurti filmą „Europos ekspresas“, kuriame vaidina aktorius, kaip du vandens lašai panašus į nusikaltėlį. Šis filmas maloniai nejaukus, įskaitant žymiąją sadomazochistinę sekso sceną, dėl kurios Jungtinėje Karalystėje filmas buvo uždraustas. „Europos eksprese“ režisierius Alainas Robbe-Grillet‘as skirtingu metu kartoja scenas, keisdamas sąvokas ir sujaukdamas filmo laiko bei erdvės pojūčius, bet išlaikydamas žiūrovų dėmesį.

Alainas Robbe-Grillet‘as ‑ vienas iš režisierių, Prancūzijoje sukūrusių literatūrinį naujojo romano judėjimą, kildinamą iš klasikinių literatūros žanrų. A. Robbe-Grillet‘ui priskiriamas ir prancūzų Naujosios bangos režisieriaus titulas, nors šio titulo jis labai nemėgo. Kino teorijoje A. Robbe-Grillet‘as išskyrė tris filmų tipus: pasakojamąjį (pranc. cinéma narratif), nepasakojamąjį (pranc. cinéma non narratif) ir suardyto pasakojimo (pranc. cinéma dysnarratif) kiną. Pirmojo tipo filmuose pasakojama istorija, kaip daugelyje komercinių filmų. Antrojo tipo, eksperimentiniuose, filmuose nuoseklaus pasakojimo apskritai nėra. Tokio kino pavyzdys galėtų būti 7-ajame dešimtmetyje JAV sukurti avangardiniai filmai. Tuo tarpu trečiojo tipo filmuose pasakojimas yra, bet jis nenuoseklus, painus ir nerimastingas. „Europos ekspresas“ – puikus cinéma dysnarratif kino filmo pavyzdys. Tai reta galimybė pamatyti šį novatorišką Prancūzijos filmą, kurio veiksmas vyksta traukinyje. Tarptautiniam Kauno kino festivaliui šis derinys patinka.
Programos dalis: Traukinių laikas

Scenarijus: Alain Robbe Grillet

Operatorius: Willy Kurant

Vaidina: Jean Lois Trinignant, Marie France Pisier, Alain Robbe Grillet, Nadine Verdier, Charles Millot, Catherine Robbe Grillet, Daniel Emilfork