Į pradžią
repository_misc/movies/sfile_452

VIDAUS IMPERIJA

INLAND EMPIRE
Režisierius: David Lynch

JAV, Lenkija, Prancūzija, 2006 m., 180 min., liet. subt.

Įsimylėjusi moteris patenka į bėdą. Aktorė gauna naują vaidmenį. Vedybos ir neištikimybė. Neapmokėta sąskaita. 9:45. Televizija ir kinas. Serialas apie kalbančius triušius. Sena istorija ir jos variacijos. Neužbaigtas filmas ir jo perdirbinys (remeikas). Prostitutės ir benamiai Holivudo bulvare. Brutuali žmogžudystė. Mistinis užkeikimas ir paslaptingas fantomas. Durys su užrašu "AXXoNN" ir režisieriaus komanda "Action". Pradingstantys ir atsirandantys personažai. Kylie Minogue ir "The Loco-Motion". Bilietas į Panaką už 3,5 dolerius. Žvaigždė užgimė. Šiandien, po dviejų dienų, vakar.

"Mes esame panašūs į vorą.
Mes piname savo gyvenimą ir po to vis judame tolyn.
Mes esame panašūs į svajotoją,
kuris sapnuoja, o po to gyvena tame sapne.
Ši tiesa galioja visai visatai"

Galbūt šie didžiojo mistifikatoriaus Davido Lyncho žodžiai gali bent šiek tiek padės susivokti nenuspėjamame VIDAUS IMPERIJOS labirinte.

Šį 3 valandų psichologinį eksperimentą išgyvenusiems žiūrovams neduoda ramybės klausimas - ar čia įmanoma kažką suprasti? Ko gero, įmanoma, bet suvokti esmę ir atsekti loginę įvykių eigą nebus taip lengva, kaip anonsuoja David‘as Lynch‘as. Netgi patyrę kinotyrininkai ir ištikimiausi fanai nesugeba paaiškinti filmo siužeto peripetijų po pirmojo seanso. Tačiau pats David‘as Lynch‘as Venecijos kino festivalio spaudos konferencijoje užtikrintai teigė, kad kūrinys turi absoliučiai aiškią prasmę. Režisierius tikino, kad VIDINĖ IMPERIJA yra labai paprastas ir vienas iš lengviausiai išgliaudomų jo filmų.
Viena iš daugelio mistiškų užgaidų yra kategoriškas David‘o Lynch‘o pageidavimas rašyti filmo pavadinimą būtinai DIDŽIOSIOMIS RAIDĖMIS. Kaip ir galima tikėtis, režisierius paaiškinti tokios užgaidos motyvus atsisako.

Sprendžiant iš nuolat pasikartojančių situacijų ir dažnai naudojamų identiškų frazių, turiningą filmo siužetą galima suskirstyti į keturias dalis, t.y. keturis paralelinius pasaulius, kuriuose besivystantys įvykiai yra susiję. Tai „šiurkšti“ realybė, išgalvotas kinas, pranašingas sapnas ir vaizdingos haliucinacijos.

Populiarumu besimėgaujanti talentinga Holivudo aktorė Nikki (akt. Laura Dern) labai norėtų vaidinti naujoje dramoje "On High in Blue Tomorrows". Ji sėkmingai sudalyvauja bandomajame filmavime ir tikisi sulaukti palankaus režisieriaus Kingslio Stiuarto (akt. Jeremy Irons‘as) sprendimo. Moterį netrukus aplanko nauja iš Lenkijos neseniai emigravusi kaimynė (akt. Grace Zabriskie). Nepažįstamoji išpranašauja, kad Nikki gaus pageidaujamą vaidmenį, bet perspėja, kad filmas, kuriame ji ketina vaidinti yra prakeiktas: "On High in Blue Tomorrows" yra seno neužbaigto lenkiško filmo perdirbinys (remeikas). Taip pat užsimena apie neišvengiamai filmavimo metu įvyksiančią žmogžudystę.

Kitą dieną pranašystė pradeda pildytis - Nikki iš tiesų gauna trokštamą vaidmenį. Jai teks įkūnyti sėkmingai ištekėjusią moterį vardu Sju, beprotiškai įsimylėjusią atsitiktinai sutiktą nepažįstamąjį Bilį Slaidą, kurį vaidina žinomas aktorius Devonas Berkas (akt. Justin‘as Theroux). Tą pačią dieną Nikki sužino, kad filmas yra perdirbinys (remeikas), ir kad originalusis kūrinys taip ir nepasiekė kino teatrų, nes abu pagrindiniai aktoriai buvo paslaptingomis aplinkybėmis nužudyti.

Filmavimui prasidėjus Nikki pajaučia simpatiją jai neabejingam Devonui, tad netrukus šie santykiai perauga į aistringą meilės romaną. Tokiais likimo posūkiais ir po miestą sklindančiais gandais lieka visiškai nepatenkintas pavydusis aktorės sutuoktinis. Vieną dieną jis išdrįsta pasirodyti filmavimo aišktelėje ir pagrąsina žiauriai susidoroti su donžuaniškais nuotykiais Holivude pagarsėjusiu "bloguoju berniuku" Devonu. Nikki vis aiškiau įsitikina emigrantės iš Lenkijos pranašysčių teisingumu ir pajunta, kad jos realaus gyvenimo peripetijos tampa vis labiau panašios į scenarijuje aprašytus Sju išgyvenimus.

Nežinomo autoriaus sukurtame scenarijuje, kuris galbūt yra susijęs su Lenkijos mieste Lodzėje įvykusia tragedija, pasakojama dramatiška istorija apie ištekėjusią moterį. Aistringo meilės romano pasekoje ji pastoja, tačiau nepaaiškinamomis aplinkybėmis netenka kūdikio. Ji tampa pavydaus su gangsteriais bendradarbiaujančio sutuoktinio įniršio auka, be to niekaip negali atsikratyti sumanymo nužudyti savo meilužio žmoną. Galiausiai moteris praranda viską ką turėjo ir išeina į gatvę dirbti prostitute.

Kuo toliau tęsiasi prakeikto kino kūrinio filmavimas, tuo aktorei Nikki sunkiau sekasi atsiriboti nuo personažės Sju. Ji jaučiasi įstrigusi nepaaiškinamoje erdvėje tarp realybės, kino ir kitos nepažįstamos moters gyvenimo. Nikki ryžtasi perimti iniciatyvą į savo rankas ir pakeisti likimą.

Programos dalis: Kino pasakojimai

Scenarijus: David Lynch

Operatorius: Odd-Geir Sæther

Prodiuseris: David Lynch, Mary Sweeney

Vaidina: Laura Dern, Justin Theroux, Harry Dean Stanton, Grace Zabriskie, Jeremy Irons, Diane Ladd, Nastassja Kinski, William H. Macy, Laura Harring, Jordan Ladd, Ben Harper